top of page
Ilustrace pracující žena

Taháčky

Mateřství se v současném Česku zdá být spíš zátěží - společenskou, zdravotní i ekonomickou. Pro nás je ale především příležitostí. K růstu, rozvoji a prosperitě. Skrze konkrétní kroky a příběhy žen se proto snažíme mateřskou daň proměňovat v osobní i celospolečenský zisk.

Ženy

Daň z mateřství je komplexní a vyžaduje systémové změny pro to, abychom ji dokázali v Česku snížit. Přestože se jedná o systémový problém, každá z nás má šanci do jisté míry ovlivnit, jaký dopad na sebe a svou kariéru bude mateřství mít.

 

V sekci taháčku pro ženy předkládáme podněty pro různé fáze života žen:

  • jak se na mateřství připravit,

  • co dělat, když žena už děti má,

  • jak si pomoci, když se chce vracet do práce,

  • jak je možné podpořit sebe i jiné ženy, i když zrovna malé děti nejsou na pořadu dne.

Muži

Tátové, kteří jsou ve výchově aktivní, mají děti s větší emoční stabilitou, lepšími sociálními konexemi, schopnostmi čelit stresu a lepší pracovními výsledky.

 

Aktivní otcovství je nejlepší budovat od začátku - bonding a čas strávený už v nízkém věku dítěte je spojený s lepším vztahem otce a dítěte v pozdějším věku. A hlavně - dobrý vztah dítěte a táty pomáhá i mámě k tomu, aby ona sama nemusela za rodičovství zaplatit vysokou daň v rámci své kariéry, osobní identity i duševního zdraví.

 

Na dalších stránkách pro vás máme tipy na to, jak být lepším tátou i partnerem, ať už děti jsou nebo nejsou součástí vaší domácnosti.

Zaměstnavatelé

Firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikované pracovní síly, proto je péče o stávající zaměstnance klíčová pro dlouhodobou prosperitu společnosti. Nábor a zaškolení nových zaměstnanců je zdlouhavá a finančně nákladná investice, takže se vyplatí pečovat o talent, který již firmy mají.

 

Důvodů je hned několik:

  • díky absolvování náboru a zaškolení jsou tito pracovníci znalí prostředí firmy,

  • mají několikaleté zkušenosti a dovednosti v oboru, které jsou pro velmi cenné.

Je proto žádoucí hledat způsoby, jak s nimi udržet kontakt i v průběhu čerpání dlouhodobého volna a především jim usnadnit návrat na pracovní trh po dočerpání rodičovské dovolené.

Stát

Stát má možnost ovlivnit tzv. child penalty na mnoha úrovních. Vybrali jsme 3 oblasti, kde může mít stát největší dosah k jejímu narovnání :

  1. podpora v oblasti péče o dítě,

  2. flexibilní úvazky,

  3. podpora otců při péči o dítě.

Všechna opatření stojí na legislativních změnách a jsou proto během na dlouhou trať. Tyto změny ale budou benefitovat nejen matky a otce, ale i celou společnost - narovnání daně z mateřství by vedlo k nárůstu HDP o 1,3 %
a zvýšení veřejných příjmů až o 44 mld Kč.

 

V taháčku naleznete konkrétní legislativní změny, které nás k větší rovnosti skutečně posunou.

bottom of page